מעקב אחר שבועות הריון עשוי לגלות דברים מפתיעים על מה שאנחנו לכאורה אוהבות ולא אוהבות לאכול ולשתות. קודם כל, יש לזה הסבר נורמלי כי הבסיס לחשקים החדשים הם שינויים הורמונליים: אותם שינויים משפיעים על ההעדפות והטעם ולכן מאכלים שבעבר היינו נרתעות מהם הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהתפריט.

למעשה, הורמונים הריוניים כגון אסטרוגן ופרוגסטרון הם סטרואידים שמצליחים לחדור לתוך גרעין התא ולשנות את התפקיד שלו. אם החדירה של ההורמונים היא לתאים עצביים שאחראיים על טעם וריח, סביר להניח שההעדפות שלך ישתנו. החדשות הטובות הן שאת ממש לא לבד ושיש לך את כל הלגיטימציה שבעולם לקבל מענה לחשקים ולדרישות.

מתי החשקים הופכים להיות בעיה?

האמת היא שהשליש הראשון להריון נחשב על ידי רופאים לקריטי ביותר בכל הנוגע לזיהומים ורעלנים. זו התקופה שבה מאכלים שמכילים חומרים מסוימים עלולים אפילו להזיק לעובר, גם אם הגוף ינסה לפתח מנגנוני הגנה מתוחכמים ולגרום לסלידה ממאכלים וריחות מסוכנים. הפתרון הוא בכל מקרה להיצמד לרשימת המאכלים המותרים לנשים בהריון ולהתייעץ עם הרופא בכל מקרה של דילמה והתלבטות.

במילים אחרות, החשקים הופכים להיות בעיה כאשר הם גורמים לנו לרצות לעשן סיגריה, לשתות אלכוהול או לצרוך קפאין. אלו בדיוק המקרים שבהם עלינו לעשות סוף לחשקים ולהבין את גבולות המותר והאסור. באותה הזדמנות גם נוכל לבחון לעומק את הרכב התפריט התזונתי כדי לבדוק האם יש צורך לערוך בו שינויים והתאמות.

מה קורה לקראת סוף ההריון?

יש נשים שמתעודדות בכך שככל שההריון מתקדם כך צפוי גם התפריט התזונתי להתאזן. זה קורה כאשר בשליש הראשון להריון מנסים לאכול מכל הבא ליד ולהשלים את הפערים, בעוד לאחר מכן מתרגלים למצב הקיים ומתחילים להתכונן ללידה. יתרה על כך, סביר להניח שלקראת סוף ההריון נתחיל לראות את התוצאות של אכילה ללא בקרה ונקבל גם אינדיקציה מאחיות בטיפת חלב לגבי משקל היעד שאליו אנחנו אמורות להגיע.

תזונה מתאימה בהריון צריכה להביא את האישה ממשקל גוף תקין לעלייה של 11-16 קילו. במידה וההריון מתחיל מלכתחילה בעודף משקל, רצוי לעלות פחות ולעקוב באופן מבוקר יותר אחר ההתפתחות של העובר. בנוסף, יש בעיות בריאותיות שמאפיינות חוסר או עודף משקל ואף פעם לא מאוחר או מוקדם להתייעץ עם תזונאית מוסמכת.

לסיכום, חשקים שונים משותפים לנשים בהריון בכל הגילאים. הם נגרמים בגלל שינוי הורמונאלי ומשפיעים על מה שנרצה לאכול, לשתות ולעשות. בתוך כך, עלינו להציב את בריאותנו ואת בריאות העובר בראש סדר העדיפויות ולהקפיד על מעקב אחר שבועות ההריון כדי לדאוג לעלייה תקינה במשקל הגוף.